Хто такий середній клас і чи є він взагалі в Україні?

Хто такий середній клас і чи є він взагалі в Україні?

Середній клас в усьому світі – це опора і підтримка економіки, основа для поповнення бюджету та вагомий важіль впливу на владу. На середній клас орієнтується законодавча база, яка його підтримує, адже інакше державу очікує крах. Так хто ж такий – середній клас і чи є він в Україні?

– Відновлення середнього класу – це інтерес не тільки людей, які належать до цієї соціальної групи. Чим потужнішим він є – тим багатше суспільство, тим більше успішних та ініціативних людей, тим стійкіше демократія, тим сильніше країна, – заявив Петро Порошенко.

gallery-photo

Петро Порошенко

У світі немає єдиного поняття про середній клас, але є загальні риси. Так звані «буржуа» відрізняються статком, впливом у суспільстві та освітою. Прибуток такого прошарку населення в рази вище мінімального доходу, але нижче заробітків олігархів.

Чи є середній клас в Україні у своєму класичному розумінні? Навряд чи набереться 5% і ця цифра вже давненько не змінюється, у той час, як у Польщі, Тайвані, Франції, Індії, Австралії, Мексиці, Японії, Південній Кореї і Британії число буржуа постійно зростає. Чому? А справа в тому, що тут активно ведеться їх підтримка, зокрема у галузі промисловості.

– Нашому середнього класу не дають стати гідним за світовими мірками, в першу чергу, економічні умови. Середній клас – це малий і середній бізнес, потрібно саме його підтримувати, а у нас всі роки незалежності підтримку держави отримував тільки великий бізнес, олігархат, – підкреслив директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.

DSC09228-825x400

Директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко

Так про який середній клас в Україні може йти мова, якщо за оцінкою ООН рівень бідності українців у 2017 році склав 60%?! При цьому багато українців згідно різних соц.досліджень вважають себе середнім класои. На думку громадян, якщо на одяг вистачає, а також є можливість придбати якусь побутову техніку, то ти вже середній клас. На жаль, це далеко не так.

Занижені стандарти українців і ситуація в країні в цілому дають зрозуміти, що все-таки український середній клас необхідно обчислювати за іншими мірками. За дослідженням Центру Разумкова до «умовного» середнього класу можна віднести 25% громадян. Знову ж таки це розуміння дійсно дуже умовне.

За якими параметрами шукали українських «буржуа»? Дохід такого громадянина має становити від двох мінімальних зарплат на місяць, є своє житло (будинок або квартира), машина, освіта не нижче середньої спеціальної і можливість щорічного відпочинку в Україні або закордоном.

emprendedor2.jpg_554688468

А який він справжній середній клас в світі? За оцінкою швейцарської міжнародної фінансової групи CreditSuisse, щоб потрапити в розряд буржуа в Швейцарії, необхідно заробляти $73 000, у США – $50 000, у Китаї і Бразилії — $28 000, у Польщі близько $25 000, у Росії і Таїланді — $18 000, в Індії $13 700. В Україні ж, на думку тих самих експертів, дохід повинен становити $11 250.

Тільки зростання та розвиток середнього класу зможе налагодити економічну ситуацію в країні. А, значить, необхідна реальна підтримка малого і середнього бізнесу, який його представляє. А це і створення мікроклімату для розвитку підприємництва, і реальні податкові та судові реформи і багато іншого.

Кожен спроможен займати активну життєву позицію у суспільстві. Адже це одна з характерних рис буржуа. А постійний розвиток і рух вперед зможуть наблизити до бажаного результату.

Юлія Гутшабес

Автор записи

Залишити відповідь

+ 2 = 6