Україна під загрозою епідеміологічної катастрофи?

Україна під загрозою епідеміологічної катастрофи?

Нещодавно видання «Кожен спроможен» розповідало, як єдине функціонуюче підприємство хімічної галузі в своєму сегменті «Дніпроазот» було змушене призупинити свою роботу. Тисячі заводчан залишилися без роботи, а українські фермери без мінеральних добрив українського виробника.

Тепер вже під загрозою опинилися всі українці – адже «Дніпроазот» виробляв основний компонент знезараження води – хлор. Так що регіони України ризикують залишитися без води.

– АТ «ДНІПРОАЗОТ» є одним з ключових підприємств хімічної галузі в Україні, яке виробляє аміак, карбамід, соду каустичну, кислоту соляну, рідкий хлор та гіпохлорит натрію. На сьогодні підприємство є єдиним національним виробником рідкого хлору, який постачається  водоканалам країни та використовується для знезараження питної води та водовідведення стічних вод. Часткова, а тим більше повна зупинка виробництва хлору, несе загрозу епідеміологічної катастрофи в Україні, особливо в літній період, – повідомляє прес-служба АТ «ДНІПРОАЗОТ».

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Хлорна група цехів, котра, як і всі інші, зупинила свою роботу, займає 10% від всього виробництва. Все обладнання готове для роботи, однак керівництво «ДніпроАзот» звернулося до антимонопольного комітету за затвердженням нової вартості хлору.

– «Дніпроазот» продає хлор за 10 300 грн. за тонну. У конкурсах «Prozorro», як прямий постачальник хлору підприємство брати участь не може – його не пускають туди. У нас рідкий хлор перекуповують і поставляють на водоканали за 32 000 грн. за тонну, за 45 000 грн, за 55000 грн. Наш хлор перепродають. Ми пропонуємо підняти ціну до 25 000 грн і зробити завод прямим постачальником. У такому випадку буде працювати колектив і збережеться «Дніпроазот». Адже, коли хлор випускається разом з аміаком і карбамідом – це дешевше, а ось в одиничному випадку зростають загальнозаводські витрати і тому він теж стає збитковим, – пояснює голова профкому Григорій Володимирович Потуремец кореспонденту газети «Кожен спроможен».

Сьогодні «Дніпроазот» чекає лист-рекомендацію від антимонопольного комітету про нову ціну. Щоб згодом підприємство не звинуватили у шантажі і не наклали штраф, як це було рік тому, коли була піднята вартість хлору на 20% у зв’язку з інфляцією, а завод оштрафували у розмірі 100 000 млн. грн. і він ще довго судився з цього приводу.

Поки питання з виробництвом українського хлору не вирішені, постачальники шукають нові джерела закордоном. Швидко це зробити досить складно, адже підприємства для знезараження використовують близько 800 тонн хлору на місяць.

1499165220_uttu

– Асоціація направила лист на Державну службу експортного контролю України з метою забезпечення своєчасного оформлення та видачі дозволів на імпорт хлору рідкого на територію України, – повідомляється на сайті Асоціації водоканалів України.

За фактом «Дніпроазот» є монополістом у виробництві хлору, але офіційно не визнаним, саме тому керівництво заводу звернулося до АМКУ, проте рішення ще не винесено і питання залишається відкритим.

– Питання вартості газу не є форс-мажором для припинення поставок і виконання господарюючим суб’єктом договору на поставку хлору. Відмова поставки хлору за контрактом сприймається як шантаж водопостачальних підприємств і вплив на критичну інфраструктуру. Особливо в умовах, коли за останній рік АТ «Дніпроазот» підвищив ціну на хлор на 300% для водоканалів, контракт повинен бути виконаний. Невиконання прямих договірних обов’язків тягне за собою адміністративну відповідальність, а коли це несе вплив на критичну інфраструктуру забезпечення життєдіяльності – кримінальну, – пише на своїй сторінці у соц.. мережах віце-прем’єр міністр Геннадій Зубко.

001ded82b60f4c7b7f368ad20f0b591e

Віце-прем’єр міністр Геннадій Зубко

Уряд звинувачує Дніпроазот у шантажі, а виробництво у цей час стоїть і страждають від цього всі – працівники самого заводу, аграрії, які залишилися без добрив, адже питання стоїть тільки про відновлення роботи цехів по хлору і прості люди, які можуть залишитися без води.

Хто ж у цій ситуації у виграші? А найбільше пощастило імпортерам, у яких Україна почне скуповувати продукти хімічної промисловості. А, може це ще комусь вигідно? Питання риторичне, ясно тільки одне, що ситуацію потрібно змінювати. Адже українські виробництва можуть забезпечити більшість потреб громадян. Кожен спроможен не залишатися осторонь від подій, висловлюючи свою точку зору і тримаючи руку на пульсі подій разом з газетою «Кожен спроможен».

Юлія Гутшабес

Автор записи

Залишити відповідь

3 × = 15