Українців заганяють у борги?

Українців заганяють у борги?

Майже 84 мільярди гривень! Саме стільки складають борги українців, тобто споживче кредитування. Рівень позик, які беруть українці, виріс на 5,7% за перший квартал року, а якщо брати в річному обчисленні, то на 37%. Для банків це безумовний плюс, а для простих громадян?

Звичайно, якби мова йшла про кредитування малого або середнього бізнесу, тут можна було б говорити про загальне благо. Однак за січень-березень зросла цифра саме на споживчі кредити. Люди стали частіше брати кредити на різні потреби, зокрема на побутову техніку. Адже найбільш привабливим методом заробітку для банків є саме споживче кредитування.

Банки постійно переглядають умови з видачі коштів під відсоток, роблячи їх більш привабливими для клієнтів. Кредитні карти, розстрочки, оплати частинами – від розмаїття пропозицій рябить в очах. Телефон, автомобіль або квартира – у кредит сьогодні можна взяти все. І, це, звичайно ж, плюс, звільняються кошти, які будуть спрямовані на первинні потреби, а кредит дозволить придбати бажане з меншими втратами.

Я постійно використовую засоби з кредитки в пільговий період, коли немає нарахування відсотків, купую все, що хочу, не чекаючи зарплати, – розповідає 26-річна Оксана з м. Новомосковськ.

Уявні плюси кредитів все більше привертають людей. Однак, давайте розглянемо і мінуси споживчого кредитування. По-перше – це відсотки, які, у кінцевому рахунку, доводиться сплачувати. До того ж інфляція неабияк «відкусить» частину доходу. По-друге – пеня, яка нараховуватиметься у разі, якщо ви пропускаєте платіж.

А, якщо у вас трапляється форс-мажор, наприклад звільнення з роботи, як розраховуватися з фінустановою? Банку це абсолютно нецікаво. До того ж постійне використання «чужих» коштів може призвести до залежності нітрохи не кращої наркотичної або алкогольної. Так українець потрапляє у боргову яму, надягаючи на себе кредитне ярмо. Наслідки можуть бути жахливими від втрати житла до втрати життя, коли людина не витримавши тягар зобов’язань, накладає на себе руки.

Якщо ж говорити про європейські країни, то відсоток кредитованих громадян там вище, але і умови незрівнянно вигідніші. Так, наприклад іпотека в європейських банках складе 3,5-5% на рік на 20-25 років, у той час, як в Україні цифра досягає 23-25% на 10 років, при максимально допустимій у 27,4-27,8% і це при порівняно низьких доходах українців по відношенню з іншими європейцями ?!

Чому люди користуються кредитами? Перше, що спадає на думку – це нестача коштів. Але звідки їм узятися, якщо постійно роздавати борги? Часто справа у невмінні розпоряджатися своїми грошима. З дитинства нас не навчають фінансовій грамотності, вважаючи, що це само собою зрозуміле, але ж це далеко не так. Грошове питання важливо вивчати з моменту, коли у дитини з’являється готівка на кишенькові витрати. Кожен спроможен приділяти увагу своїй фінансовій грамотності, адже зростання доходів без цього неможливе.

Автор записи

Залишити відповідь

2 + 2 =