Україна перетворюється на країну диктату?

Україна перетворюється на країну диктату?

Тиск на ЗМІ та громадянське суспільство, корупція, пресинг опозиції – неурядова організація Freedom House заявила про падіння рівня демократії в Україні. 19 з 29 досліджуваних країн показали різке зниження демократії у 2018 році, найбільше за 23 роки існування проекту.

 

Організація «Freedom House» була створена в 1941 році у Нью-Йорку лідерами громадської думки – журналістами, бізнесменами, вченими для боротьби з нацизмом. Сьогодні своєю місією «Freedom House» вважає розширення свободи в усьому світі та зміцнення прав людини і цивільних свобод у себе вдома. У 1970-х роках Організація «Дім свободи» (дослівний переклад Freedom House) звернула свою увагу на обмеження свободи у багатьох частинах світу, що розвивається. Після закінчення холодної війни «Дім Свободи» підтримує і молоду демократію у посткомуністичних державах.

Вікно фундаментальних реформ в Україні, можливо, ще не закрито, але воно сильно звузилася на тлі опору влади антикорупційним реформам і серії атак на ЗМІ та громадянське суспільство, – наголошують у «Freedom House».

Так загальний рівень демократії в Україні впав з 4, 61 до 4, 64, по шкалі прогресу «Freedom House» від 1 до 7, де одиниця – найвищий показник прогресу демократії, а 7 – найнижчий. На думку аналітиків, різкі погіршення відбулися вперше з 2014 року.

У першу чергу погіршилася ситуація зі свободою слова, зокрема з незалежними ЗМІ, провідні з них, як і раніше, залишаються у руках олігархів, перекручуючи інформацію. Тут рейтинг змінився з 4,00 до 4,25. У «Freedom House» це пов’язують із забороною російських соціальних мереж і зростанням нападів на кореспондентів.

Рівень громадянського суспільства так само знизився: з 2,50 до 2, 75. Особливу роль у цьому відіграв тиск на громадські організації та активістів. Це виражено законом про е-декларування

антикорупційних активістів і їх залякування.

Основним прогресом України у «Freedom House» відзначили децентралізацію та об’єднання громад, особливо фіскальну децентралізацію. Рейтинг місцевого управління підвищився з 5,00 до 4,75, що позитивно позначилося на загальному рівні демократії.

Незважаючи на те, що уряд України досягнув значних поліпшень у проведенні реформи місцевого самоврядування країни, він не зумів задовольнити очікування громадськості у боротьбі із всеохоплюючою корупцією. Можливість проведення масштабних реформ в Україні, яка з’явилася після Євромайдану, зменшується, і будь-які подальші суттєві успіхи є результатом безперервної боротьби, – підкреслюють аналітики.

На думку авторів дослідження, антикорупційна реформа України зупиниться, а тиск на громадянське суспільство і опозицію, а також спроба уряду об’єднати владу посилиться напередодні виборів. Тут уже головна роль належить усвідомленому вибору громадянського суспільства. Кожен спроможен підійти з усією відповідальністю, обираючи долю для своєї держави, а значить і своє майбутнє.

Сергій Проценко

Автор записи

Залишити відповідь

× 6 = 42