«Сюрприз» від Міненерговугілля: збільшення норм споживання газу

«Сюрприз» від Міненерговугілля: збільшення норм споживання газу

Черговий сюрприз для українців підготувало Міненерговугілля, запропонувавши уряду підвищити норми споживання газу для населення. Проект передбачає різні норми в залежності від пори року. Однак, про які більш жорсткі рамки може йти мова, якщо заборгованість за комунальні послуги громадян і без того велика?

У проекті новації сказано, що в житловому фонді 9,83 млн. (75,1%) квартир мають лічильники, у той час, як 3,3 млн. домогосподарств ними не оснащені. Ось саме цій категорії громадян, на думку міністерства, і варто підвищувати норми споживання газу.

Цікаво, що за даними Кабміну, оснащеність газовими лічильниками по регіонах відрізняється. Найкращі показники в Черкаській області, де 97, 6% домогосподарств забезпечені лічильниками, а також Хмельницькій – 93%, у Києві – 97%, у Вінницькій області – 95%. У Дніпропетровській, Харківській і Херсонській областях ця цифра досягла 90%. Найгірше оснащена Тернопільська область – 15,5%, Луганська – 25%, у Донецькій області відсоток оснащення газовими лічильниками так само низький.

– Побутові споживачі квартири (домогосподарства), яких не обладнали лічильниками природного газу дозволять собі не раціонально споживати цей вид енергоносія, а саме обігрівають житлові приміщення за допомогою газових плит та газових духових шкафів. В результаті таких дій, протягом опалювального періоду 2017/2018 року, споживання природного газу збільшилося на 17%, – пояснюють нововведення у документі.

cherez-15-goda-kabmin-vse-zhe-vypolnil-trebovaniya-zakona-i-naznachil-v-minenergo-gossekretarya - копия

Крім того в проекті пояснюється, що держава і «Нафтогаз» терплять збитки через занижені норми. На думку Міненерго 383 млн. куб. м. газу українці спожили безкоштовно. Тому ці збитки і хочуть перекласти на плечі громадян, адже простим українцям куди легше?! При цьому, як повідомляє Держстат, на 1 травня 2018-го загальна заборгованість за комунальні послуги у громадян становить 33,96 млрд. грн. З цієї суми найбільші борги припадали саме на газ – 14, 8 млрд. грн. Так про які зміни може йти мова?

Норми будуть ділитися на два періоди – з квітня по вересень і з жовтня по березень. Так для тих, у кого є газова плита і гаряче водопостачання з квітня по вересень запланована норма в 5,8 куб. м. на місяць на одну людину, а в жовтні-березні – 8,8 куб. м. на одну людину на місяць. Якщо ж у домогосподарстві є газова плита, але відсутня гаряча вода і газовий водонагрівач, то з квітня по вересень норма складе 8,3 м. куб. на одну людину на місяць. А ось з жовтня по березень 13,7 куб. м. Для тих, у кого є і газова плита і бойлер норма на квітень-вересень становить 20 куб. м. на одну людину, а з жовтня по березень – 25 м. куб. на людину на місяць.

Разом з тим передбачено норми на період відсутності гарячої води, які складають 9,3 м. куб. на людину з квітня по вересень і 14,2 м. куб. на людину з жовтня по березень.

А яка ситуація у країнах ЄС зі споживанням газу та нормами? За словами віце-прем’єр міністра Геннадія Зубка у Німеччині споживають газу у 4 рази менше, ніж в Україні, а в Польщі у 3 рази. Але таку економію країнам забезпечує висока енергоефективність європейських будинків, на відміну від українських. Тепловтрати у цих країнах скорочуються і відповідно підвищуються норми споживання газу. Так уряд Німеччини зобов’язав будівельників створювати будинки на 25% «теплішими» колишніх.

522981571_2018_04_10_13_37_07

Звичайно, енергоефективність і скорочення споживання газу – це величезна економія для держави. Але, як вона повинна відбуватися? Виключно за рахунок громадян, які й без того ледве оплачують комуналку? Необхідно рівнятися на європейські країни, однак якщо це робити, то робити в усьому. Якщо посилюються норми, то разом з тим держава повинна забезпечувати можливість для громадян утеплювати своє житло, підвищувати рівень добробуту українців у цілому. В іншому випадку населення просто заженають у глухий кут.

Кожен спроможен залишатися у курсі останніх подій, аналізуючи те, що відбувається і роблячи відповідні висновки.

Юлія Гутшабес

Автор записи

Залишити відповідь

7 + 9 =