Студенти та вчителі отримають власного захисника прав

Студенти та вчителі отримають власного захисника прав

6 червня на засіданні Кабміну було прийнято постанову про створення посади омбудсмена у сфері освіти. Інститут захисника прав учнів/студентів, а також педагогів і науковців з’явиться з 1 січня. Для допомоги омбудсмену буде створена спеціальна служба з 15 чоловік.

На даний момент в Україні є уповноважений з прав людини, з прав дітей та гендерної рівності. На освітню посаду будуть призначати за рекомендацією Міністерства освіти і науки (МОН) терміном на 5 років. Стати омбудсменом може українець, який проживає в країні не менше п’яти років, який має вищу освіту з досвідом роботи в цій галузі.

– Зараз у нас активно відбувається децентралізація – значні повноваження та кошти передаються на місця, університети та наукові установи також стають все більш автономними. Це необхідно – на місцях краще зрозуміло, як ефективно використовувати ресурси. Але, на жаль, ми стикаємося і з зловживаннями. Тому повинні бути розвинені інструменти, які стануть запобіжниками і захищатимуть права учнів, студентів, педагогів і вчених, – зазначила міністр МОН Лілія Гриневич.

Планується, що освітній омбудсмен буде розглядати скаргу, що йому подається не довше 1-го місяця, а потім винесе свій вердикт про обґрунтованість чи необґрунтованість скарги і письмово сповіщати про результат. Цікаво, цей омбудсмен буде так само «швидко» реагувати на скарги, як і уповноважений з прав людини, якому журналісти редакції «Кожен спроможен» так і не змогли додзвонитися на «Гарячу лінію»?

Так хто ж він, загадковий омбудсмен?

Омбудсмен – це незалежна публічна посадова особа, яка розслідує скарги громадян на посадових осіб урядових органів. Значну частину його роботи займають скарги на несправедливість або грубе поводження посадових осіб поліції, прокурорів чи суддів у таких справах, як житлові, про стягнення податків, про участь у виборах, про виплату благодійних посібників (найбільш точне і велике британське визначення).

ombyt

Уповноважена з прав людини України Людмила Денисова

Уповноважені із захисту прав людини повинні бути незалежними, особливо від політичних поглядів. При цьому світове співтовариство застерігає Україну з обережністю підходити до питання призначення Омбудсмена.

– Процес добору і призначення уповноваженого з прав людини чутливий до політизації, а обрання уповноваженого на основі політичних рішень йде врозріз з Паризькими принципами ООН, – йдеться у зверненні європейської мережі національних інститутів з прав людини, до голови ВРУ Андрія Парубія.

У Європі мережа інститутів з прав людини включає 40 омбудесменов, які є основою демократії. Адже при порушеннях прав людини або неправомочних діях чиновників, люди можуть звернутися за своєчасною та кваліфікованою допомогою до фахівця.

Чи готова Україна до появи чесних і незалежних інститутів з прав людини? Або державний омбудсмен – це лише данина вимогам ЄС з відтінком української заангажованості та корупції?! Як би там не було, але кожен спроможен активно брати участь у суспільному житті країни, більше дізнаючись про свої права і про тих, хто їх захищає!

Юлія Гутшабес

Автор записи

Залишити відповідь

5 × 6 =