Що для уряду добре, те для українця… або медреформа: погляд влади та простого народу

Що для уряду добре, те для українця… або медреформа: погляд влади та простого народу

Нещодавно Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман відзвітував на своїй сторінці у соц. мережах, як добре проходить перший етап Медреформи. У медперсонала зростає дохід, пацієнти активно підписують декларації з сімейними лікарями – повна ідилія. Однак судячи за даними соціологічних досліджень, українці гідно не оцінили всіх благ новації.

– Ми запустили кампанію з обрання лікаря на первинці, а відтак – дали медикам можливості суттєво збільшити свій дохід завдяки принципу “гроші ходять за пацієнтом”. Звичайно, реформа охорони здоров’я, як і інші реформи, дають ефект не відразу. Але ми вже маємо перші результати, – повідомляє пан Гройсман.

За словами прем’єра вже 14 млн. українців уклали договір з лікуючим доктором, ну, а лікар, таким чином, мотивований на надання якісної послуги, адже зарплата зростає. Однак, громадяни не поспішають плескати в долоні. Так, згідно досліджень соціологічної групи «Рейтинг», яке провели у липні 2018-го, 44% опитаних громадян зазначили, що за останні два роки загальна якість наданих медичних послуг погіршилася.

32% громадян вважають, що нічого не змінилося у якості медпослуг, 14% респондентів все-таки побачили поліпшення, ну, а 10% не змогли визначитися. Такі, що не визначилися, громадяни є у будь-якому соціологічному опитуванні. Цікаво, у конкретному випадку результат пов’язаний з їх міцним здоров’ям або такі люди просто ігнорують нововведення у країні, чекаючи, що хтось прийде і налагодить їх життя? Дуже хочеться вірити в перше, адже очікування «манни небесної» лише погіршує і без того плачевну картину в країні.

site_med2

Чи зможе зростання зарплати лікарів дійсно збільшити якість медичної допомоги, якщо 54% українців оцінює рівень професіоналізму і компетентність лікарів низькими, у той час як 38% опитаних мають протилежну думку. Більш позитивна картинка на Сході України, також на прихильність до медичного персоналу дуже впливає наявність у сім’ї медика.

При цьому 86% людей кажуть, що знають про існування програми «Лікар для кожної родини», у той час, як 12% нічого не знають. При цьому 70% українців підтримують цю систему. Що стосується програми «Доступні ліки», то 31% громадян взагалі про неї не чули. З такої статистики чітко видно, що поінформованість громадян про дану програму значно нижча. Цікаво, з чим же пов’язаний такий вибірковий підхід про поширення інформації у сфері медичних нововведень?

Всього в опитуванні взяло участь 1200 громадян, проводилося дослідження з 1-10 липня, за допомогою особистого інтерв’ю. По настроям громадян стає очевидним, що проблема медобслуговування полягає далеко не тільки в зарплатному фонді самого медперсоналу, хоча безумовно і в ньому теж. Проблема лежить набагато глибше – починаючи від необізнаності громадян і закінчуючи розчаруванням українців у всій медичній системі і відсутністю довіри до лікарів.

site_med3

Чи можна у даному питанні у всьому рівнятися на європейські країни? З великою обережністю, адже сфера медицини покладається на ментальність громадян, на їх фінансове становище, що дуже відрізняється від світового досвіду зі зрозумілих причин.

Дивлячись на висновки перших осіб країни і реальний стан речей, а також настрої громадян, стає зрозуміло, що уряд перебуває у якійсь паралельній реальності. Реальності, де медицина стала краще, де прожиткового мінімуму вистачає на життя, а зарплати випереджають зростання цін. Кожен споможен змінити ситуацію, адже корінь проблеми лежить у виборі самого громадянина. У виборі правлячої еліти, у виборі брати участь у житті держави чи ні, а значить і йти до успіху або йти на дно! Кожен спроможен не залишатися байдужим до подій, що відбуваються адже багато залежить від кожного з нас!

Юлія Гутшабес

Автор записи

Залишити відповідь

− 2 = 0