Регламентний комітет Верховної Ради позбавляється ЗМІ?

Регламентний комітет Верховної Ради позбавляється ЗМІ?

Здавалося б, Верховна Рада повинна бути еталоном дотримання законів України та Конституції. Тим більше, тут повинні підтримувати і захищати свободу слова, думки і як наслідок четверту владу – ЗМІ. Але Регламентний комітет парламенту вважає інакше. Слідом за запропонованим «гетто» для журналістів на третьому поверсі будівлі ВРУ, наступним етапом стала заборона про зйомку депутатів.

На думку в. о. голови Комітету з питань Регламенту та організації роботи ВР Павла Пинзеника створення окремого місця розташування для ЗМІ у Верховній Раді, запланованого на третьому поверсі, дозволить уникнути конфліктів журналістів і народних обранців. При цьому в кулуари, де будуть знаходитися депутати, кореспондентів пускати не будуть.

– Це як у дитячому садку вирішують конфлікти: ти йди в той кут, а ти – у той. Не будуть перетинатися журналісти і депутати – не буде конфліктів, – підкреслює Пинзенік.

site_zmi2

В. о. голови Комітету з питань Регламенту та організації роботи ВР Павло Пинзеник

Не буде контролю з боку ЗМІ, не буде винесення «сміття з хати» і не буде обізнаного суспільства про те, що відбувається в кулуарах Ради, адже кореспондентів туди просто не допустять. Ця думка чітко читається між рядків рішення, прийнятого регламентним комітетом.

Однак голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар заявляє, що журналістів все ж будуть пускати в кулуари, незважаючи на підступи регламентного комітету.

– Повинна бути забезпечена максимальна робота тих журналістів, які тут працюють. Їм повинні бути надані всі можливості: допуск в кулуари, створення умов для нормальної передачі інформації у прес-центрі, швидкісний інтернет, студії для запису, як в Європарламенті, де можна робити включення. Ми якраз це хотіли виправити прес-центром, а не створити якесь гетто для журналістів. У цьому парламенті цього скликання гетто для журналістів не буде. Буде відкритий, нормальний простір для роботи, – заявляє Нардеп Вікторія Сюмар.

site_zmi3

Голова Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар

Але на цьому комітет регламенту Верховної Ради не зупиняється, Павло Пинзенік пропонує і зовсім заборонити журналістам знімати депутатів в кулуарах, якщо ті проти. А, якщо представники ЗМІ все-таки не послухає і продовжать виконувати свої прямі обов’язки, то отриманий авудио-/відеоматеріал буде вилучатися!

– Допускається зйомка особи без його згоди в публічних місцях, доки особа, яка знімають, не висловить заперечення. В такому випадку зйомка повинна бути припинена, а моменти запису – вилучені, – сказано в запропонованому регламентному комітетом документі.

Вилучення матеріалів журналіста – це порушення кримінального кодексу України. Адже згідно зі Ст. 171 КК України передбачена кримінальна відповідальність у вигляді обмеження волі строком на 5 років за перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (в тому числі право на використання техніки).

– Не повинно виходити за рамки конституційних принципів, згідно з якими не допускається збирання і поширення конфіденційної інформації про людину без її згоди, крім випадків, передбачених законом, – наголошується в документі регламентного комітету.

От тільки тут не враховується той факт, що народний депутат – це публічна особа, коло обов’язків якого набагато ширше, ніж звичайного громадянина. А, будівлю ВРУ – будь то кулуар або зал засідань – робоче місце слуги народу. А, значить, він завжди повинен бути готовим до фото/відео/аудіофіксації з боку засобів масової інформації.

– У ст. 3,4,6 Декларації про свободу політичних дебатів у засобах масової інформації (схвалена 12.02.2004 р. Комітетом Міністрів Ради Європи) вказується, що оскільки політичні діячі та посадові особи, які обіймають публічні посади або здійснюють публічну владу на місцевому, регіональному, національному чи міжнародному рівнях, вирішили апелювати до довіри громадськості та погодилися «виставити» себе на публічне політичне обговорювання, то вони підлягають ретельному громадському контролю і потенційно можуть зазнати гострої та сильної громадської критики у засобах масової інформації з приводу того, як вони виконували або виконують свої функції, – пише в соц. мережах перший заступник голови Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики у Верховній Раді України Ольга Червакова.

site_zmi4

Перший заступник голови Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики у Верховній Раді України Ольга Червакова

Дивна річ, поки європейські джерела масової інформації активно підтримуються і розвиваються, в Україні душать і без того пригнічену свободу слова. А, адже міжнародний досвід показує, що контроль з боку місцевих та національних ЗМІ та журналістські розслідування сприяють розвитку демократії та прозорості роботи влади. А у цей час українські високопосадовці роблять все, щоб позбавити суспільство головного важеля нагляду у вигляді четвертої влади? Кожен здатний не залишатися байдужим, висловлюючи свою точку зору, не допускаючи порушень прав і свобод українців!

Юлія Гутшабес

Автор записи

Залишити відповідь

1 + = 8