Працювати, щоб їсти: половину доходів українці витрачають на продукти

Працювати, щоб їсти: половину доходів українці витрачають на продукти

За підрахунками Держстату, у першому кварталі 2018 року українці витратили на продукти харчування і безалкогольні напої 42, 1% від кінцевих споживчих витрат. У грошовому еквіваленті ця сума склала 211,868 млрд. грн. А, ось за алкоголь і тютюн громадяни розщедрилися на 37,978 млрд. грн., що становило 7,6% від розтрат. У цілому кінцеві споживчі витрати українців за перші три місяці року склали 503,557 млрд. грн.

Зростання цін не дозволяє українцям вийти з порочного кола, коли населення змушене працювати буквально за їжу та комуналку. Так за підсумками 2017-го року ціни підскочили на 13,75%, а в першому кварталі 2018-го продукти подорожчали на 4,4%. За даними того ж Держстату вартість м’яса та м’ясних продуктів піднялася на 26%. На 16,8% підскочила вартість вершкового масла і жирів тваринного походження. На 23,7% подорожчало молоко, сир і яйця, а хліб додав у ціні на 18,4%.

В Україні подешевшали лишень сезонні продукти, такі як овочі, фрукти, а так само цукор, рис, соняшникова олія на 05%-29%. Найбільше подешевшали гречка і яйця (7,3% і 9,5%).

А, як змінилася купівельна спроможність українців із зростанням прожиткового мінімуму, мінімальної зарплати і пенсій, різко пішла вгору? Не тут-то було! Асоціація постачальників торговельних мереж провели дослідження, на жаль, воно не втішне.

дорошенко

Олексій Дорошенко генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж

За п’ять місяців поточного року купівельна спроможність знизилась на 27 продуктів із 31, – зазначив на своїй сторінці у соц.мережі Олексій Дорошенко, генеральний директор Української асоціації постачальників торговельних мереж.

Так у травні на середню зарплату можна було купити яловичини на 7 кг менше, ніж у січні. Зниження купівельної спроможності склало 9%, можливість купувати рибу знизилася на 10 кг або 8%. Також українці у меншій мірі можуть купувати молочну продукцію, молока на 16 літрів (4%) , а вершкового масла на 11 двохсотграмових пачок менше. Воістину не хлібом єдиним, адже купівельна спроможність українців на той самий батон впала на 64 кг, а це 8%, пшеничного хліба першого сорту – на 54 кг, що становить 9%.

Купівельна спроможність на овочі в українців знизилася в рази, так капусти в травні на середню зарплату можна купити на 1062 кг менше, ніж у січні, а це 61%, моркви на 604 кг або 50%, а картоплі і цибулі по 240 кг, що становить 18% і 16% відповідно. По крупах ситуація не краща – того ж пшона українці змогли купити на 73 кг менше, ніж у січні, що становить мінус 13%. Ячної крупи менше на 69 кг (8%).

site_inf

Збільшилося споживання тільки гречки – на 80 кг (20%), яєць – на 37 десятків (12%), цукру – на 10 кг(2%) і сала – на 1 кг (15).

А у цей час європейці витрачають на їжу не більше 20% від свого доходу. У британців на провіант йде 8,1% зарплати, у поляків 16, 5% від сукупного заробітку. У світі ж лідирує за найменшими витратами на продукти харчування США. Американці віддають за їжу лише 6,3% від кровно зароблених коштів.

Українські ціни наближаються до європейських, а ось рівень доходів навпаки. Проїдаючи свій заробіток, українці змушені тягнути жебрацьке існування. Україна – держава розумних людей і величезних можливостей! Кожен спроможен змінити ситуацію на краще, не залишаючись байдужим до подій і бути в курсі останніх подій.

Юлія Гутшабес

Автор записи

Залишити відповідь

3 − = 1