Новий закон про кредитування: щастя для банкірів і горе для позичальників?

Новий закон про кредитування: щастя для банкірів і горе для позичальників?

Нещодавно депутати Верховної ради прийняли закон про відновлення кредитування. 239 народних депутатів проголосували за законопроект, у якому є безліч плюсів для банків і фінустанов, а от для самих позичальників кількість ризиків з нововведенням зросла. Але про все по порядку.

Сьогодні законопроект №6027-Д готують на підпис голові ВР і президенту, після публікації документа в «Голосі України» він набуде чинності. Цікаво, що зазвичай закони не мають зворотної сили, тобто новація не поширюється на дії, укладені договори, які проводилися до його появи. Із законом про кредитування все інакше і він буде впливати на старі кредити.

– Закон має зворотну силу і погіршує становище громадянина, чим порушує 58 статтю Конституції, де зазначено, що правові акти не мають зворотної дії у часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Наша організація вже звернулася до президента з проханням ветувати закон і повернути його на доопрацювання, – підкреслив Михайло Стрельников, голова громадської організації «Фінансова Грамота України».

Закон допоможе боротися з несумлінними боржниками, які «заробляють» на кредитах. Адже в Україні рівень проблемних позик становить 50% від загального числа кредитів, як повідомляє Нацбанк і ця цифра одна з найбільших у світі. Імовірно, зміцнення позицій кредиторів у цілому повинно позитивно позначитися на інвестиційному кліматі країни.

site676

Плюсом для позичальників є те, що банки будуть мати доступ до реєстрів РАГСів та Єдиного реєстру довіреностей. Таке нововведення заощадить час і гроші кредиторів, яким не потрібно буде бігати і отримувати виписки з реєстрів, та ще й завіряти їх у нотаріуса. Так само не потрібні додаткові витрати на нотаріуса при заставі на авто, тепер буде достатньо письмового договору з банком.

Крім того нововведення впроваджує електронні договори та видачу платіжних карток довіреним особам, ось тільки відповідальність за стан коштів повністю лягає на власника пластику.

Зміни торкнулися і поручителів, умови для яких стали більш жорсткими. Відтепер кожному поручителю варто сто разів подумати про те, щоб закладати своє майно у підтримку кредитора. Адже відтепер закінчення строків давності позики та зміна її розмірів не звільняють його від відповідальності. Так, якщо потрібно відшкодовувати збитки, то під рознос потрапить не тільки майно поруки, але і все інше теж. До того ж, після смерті поручителя борг переходить у спадщину в обов’язковому порядку.

Також не пощастило спадкоємцям самого боржника, на яких важким тягарем лягають борги родича. Тепер фінустанови повинні заявити про існуючий кредит протягом 6 місяців, вимагаючи виплату позики.

site-123

Відтепер банки зможуть змінювати процентну ставку кредитування. Однак, її максимальне значення повинно бути зазначено в договорі. При цьому людина має право не погодитися з підвищенням, але у такому разі боржнику доведеться погасити позику в 30-ти денний термін. Ясна річ, взявши кредит і використавши його за призначенням, навряд чи у позичальника буде можливість його моментально повернути. Так, що людина, виявляється заручником обставин і змушена грати за новими правилами.

Зрозуміло, умови кредитування необхідно вдосконалювати і змінювати, але також необхідно дотримуватися паритету між правами банків і позичальників. Тому логічним був би наступний крок щодо зміцнення та захисту прав споживачів фінансових послуг. Кожен спроможен залишатися у курсі нововведень в Україні, адже саме громадськість той важіль, який повинен контролювати владу.

Юлія Гутшабес

Автор записи

Залишити відповідь

5 − 4 =