Нові штрафи за борги або українців доять, а де результат?

Нові штрафи за борги або українців доять, а де результат?

У липні 2016 року в силу вступив закон про податок на нерухомість, який прозвали податок на розкіш. Тепер всі, у кого є недозволене багатство – квартира понад 60 м2 або будинок понад 120 квадратів, повинні сплачувати податок за кожен «зайвий метр». Однак це ще не все, так само з’явилася система штрафів за несплату такого «збору».

Давайте згадаємо детальніше про сам податок, перш ніж поговоримо про штрафні санкції. Отже, ви є власником квартирки загальною площею 65 квадратних метрів? Якщо ви законослухняний платник податків, то у 2018-му році повинні виплатити податок за 2017-й. А, може у вас є квартира і будиночок у селі загальною квадратурою понад 180 м2? Вітаємо, ви – олігарх і повинні за це розрахуватися. Ставку податку визначають місцеві органи самоврядування, тому в різних містах вона може відрізнятися. Так само ця цифра залежить від розміру мінімальної зарплати. У цьому році ставка зменшилася з максимальних 3% від мінімалки до 1,5%, так як розмір мінімальної зарплати зріс.

realestate2

Як порахувати податок? Беремо відсоток від мінімальної зарплати, тобто, якщо у вашому місті/селі/смт. ставка 0,5%, а мінімалка в 2017-му була 3200, то податок становитиме 16 гривень, за кожен метр понад норми. При максимальній ставці 1,5% доведеться доплачувати 48 грн. на метрі. Ну, а якщо Вам невимовно пощастило і ви власник квартири площею більше 300 м2 або будинку більше 500м2, то приготуйтеся розщедритися на 25000 грн. щорічно.

Податок необхідно сплачувати протягом 60 днів з моменту отримання платіжки (втрата рахунку не буде виправданням). Якщо ви затримали оплату податку до 30 днів, то на вас накладуть штраф у розмірі 10% від загальної суми. Якщо ж борг висить більше місяця, то і всі 20%. До того ж, при несвоєчасній оплаті нараховуватиметься пеня, а це 120% річних ставки НБУ, яка діє на момент появи заборгованості.

А що скаже міжнародний досвід? У країнах Євросоюзу теж існує такий вид податку, проте не варто забувати і про загальний рівень життя у цих державах. Не кажучи вже про процентне співвідношенн податків/доходів. Отже, європейці використовують три види оподаткування на нерухомість. Найпоширеніший – це розрахунок пропорційно вартості житла, другий – ставка з розрахунку на кожен квадратний метр і третій, який існує у Великобританії та Франції – це фіксована плата, що встановлюється муніципалітетами.

realestate3

Наприклад, у Польщі, де ставка призначається з розрахунку на метр квадратний, власники платять 0,17 євро за 1 м2, а на Кіпрі, житло вартістю до €120 000 податком не обкладається. А ось власники житла на суму від €120 000 до €800 000, сплачують за ставкою від 4% до 7%. А вже якщо власність перевищує вартість в €800 000, то господар заплатить найвищу ставку до 8%.

Дивна річ, податки українці платять буквально за кожний крок. Купив продукти – заплатив податок, одяг – теж саме, не кажучи вже про акцизний збір, якщо придбав алкоголь, сигарети або заправив машину, а також про податок за її купівлю, ну і звичайно прибутковий податок, і пенсійний фонд. Загалом, цей список можна продовжувати нескінченно! От тільки результат де? Куди діваються всі ці десятки тисяч гривень, які щомісяця, та що там, щодня сплачують громадяни?! Кожен спроможен не залишатися байдужим, цікавлячись тим, що відбувається і домагаючись прозорої системи оподаткування!

Юлія Гутшабес

Автор записи

Залишити відповідь

6 − 4 =