Мораторій на землю: за і проти

Мораторій на землю: за і проти

Думки про мораторій на продаж землі розділилися. Одні вважають, що продавати українське багатство – землю категорично не можна, інші бачать масу переваг і розвиток економіки на ринку землі. Свою думку стосовно цього питання висловила директор Світового банку у справах України, Білорусі та Молдови Сату Кахконен в інтерв’ю Bloomberg.

За словами Сату Кахконен Всесвітній банк збільшить фінансову допомогу, якщо в Україні скасують мораторій, який президент продовжив до 2019 року. На думку Кахконен ціни на землю збільшаться завдяки ринковим відносинам з 1-1, 5 тис. доларів до 3-3,5 тис. доларів за гектар. Так само у виданні підкреслюється, що такий крок дозволить збільшити вартість оренди земельних угідь, яка на сьогоднішній день є найнижчою в Європі, хоча ґрунт одна з найродючих у світі.

– Бізнес готовий платити більше за визначеність і можливість уникнути інвестиційних ризиків. Технічна робота по зняттю мораторію в Україні фактично завершена, – заявила пані Кахконен.
Багато хто вважає, що уряд затягує земельне питання тільки через майбутні вибори.

– Політики використовують мораторій, щоб «захищати селян», хоча насправді просто намагаються отримати електоральні дивіденди, – сказав перший заступник міністра аграрної політики Максим Мартинюк в інтерв’ю Bloomberg.

Ті ж, хто проти зняття мораторію говорять про те, що з нововведенням може збільшитися кількість шахраїв, які обманом і погрозами можуть змушувати власників продавати землю, до того ж, є ризик, що землю, в кінцевому рахунку, пустять під забудову. Та й взагалі, чи не призведе продаж у підсумку до того, що ґрунт скуплять кілька олігархів, знайшовши лазівки в реформі?

– Я категорично проти спекуляцій в формі «відкривати ринок чи ні». Це абсурдна постановка питання. Ми спочатку повинні обговорити плюси і мінуси різних моделей, а їх існує чимало, визначити, які з них можуть бути прийнятними для України і відповідати інтересам українців, а потім вже вирішувати, як рухатися далі. Треба також врахувати, який це може мати ефект для економіки України, – підкреслює Володимир Гройсман.

Який світовий досвід щодо земельної реформи? В Естонії зняті будь-які обмеження на продаж землі ще у 2011 році, податок від продажу складає 2%, а вартість земельних ділянок складає 5 тис. доларів за 1 га. У Болгарії скуповувати ґрунт можна громадянам країни ЄС, які перебувають у країні від 5 років. Вартість землі складає 4,6 тисячі доларів. У Польщі встановлено обмеження на продаж ділянок в одні руки у розмірі 500 га, податок за продаж становить 2-5%, вартість за гектар складає 10, 3 тис. доларів.

Чи може Україна приміряти міжнародний досвід у даному питанні? Адже земля – це дар, який не просто належить державі, який належить кожному українцю. Як би там не було кожен спроможен з усією увагою і серйозністю вивчити земельну реформу, пропоновану урядом, адже український чорнозем – це багатюща історія, традиції і спадщина, яку ми залишимо майбутньому поколінню.

Автор записи

Залишити відповідь

9 − 6 =