Чого чекати українцям від закону «Про освіту»?

Чого чекати українцям від закону «Про освіту»?

У вересні 2017 року був прийнятий «Закон про освіту», реалізація якого як раз починається в 2018/19 навчальному році. Саме з цього року починається 12-річна освіта, змінюються правила атестації вчителів, а директор школи буде призначатися на шестирічний термін.

Освіта буде поділятися на три етапи – початкова школа тривалістю чотири роки, базова середня освіта тривалістю п’ять років і профільна середню освіту у три роки. Закон скасовує конкурс при вступі першокласників, а от щоб пройти до старших класыв учневі треба буде постаратися.

– В початкову школу зарахування дітей на конкурсних засадах забороняється, зате у старшу профільну школу – буде здійснюватися на підставі річного оцінювання результатів їх навчання та державної підсумкової атестації, – повідомляється на сайті МОН.

education2

Навчання за 12-річною програмою для початкової школи починається вже з 1 вересня 2018 року, для базової середньої освіти з 1 вересня 2022 року і для профільної середньої з 1 вересня 2027 року. Завершиться реформування шкіл у 2030 році.

Для нової школи потрібна перепідготовка вчителів, тому 22 000 викладачів Міністерство освіти і науки планує відправити на навчання. З бюджету для цього виділяють 386,6 млн. гривень.

– Створення нового стандарту початкової освіти – це був складний крок, який передбачав переосмислення та застосування нових підходів. Ми повинні були вирватися з прокрустового ложа тільки виключно знань. І, думаю, нам це вдалося. У майбутньому, можливо, ще будуть зауваження до стандарту, тому що всі ми ростемо, змінюємося, але той документ, який існує сьогодні, – він дійсно інноваційний і він надихає, – заявила міністр освіти Лілія Гриневич.

education3

Міністр освіти Лілія Гриневич

1 млрд. гривень уряд виділив на закупівлю меблів і мобільного устаткування для перших класів. Однак при цьому є суттєве недофінансування сфери освіти. За підрахунками експертів Асоціації міст України, які досліджували 251 громаду, недофінансування у містах обласного значення у цьому році склало понад 4,4 млрд. гривень. У цілому по Україні 76% територіальних громад мають дефіцит коштів на 30%-55%.

Якщо така нестача фінансування у містах, то про села і говорити не доводиться. Звідси і небажання молодого викладацького складу їхати у глибинку і відповідно відтік жителів сіл в мегаполіси. Адже всі прекрасно розуміють, що освіта – це той фундамент, завдяки якому можна побудувати своє майбутнє.

У деякі видання України просочилася інформація, що у вчителів віднімуть надбавку за престиж педагогічної освіти. На цьому тлі збільшення окладу, у кінцевому рахунку, не призведе до підвищення вчительського заробітку в цілому. Тому журналісти газети «Кожен спроможен» звернулися у МОН за роз’ясненням. Кореспондентів запевнили, що надбавки не тільки залишать, але і планують збільшувати.

– Також на засіданні Уряду 11 січня було прийнято постанову про зростання граничного розміру надбавки за престижність праці. Завдяки цьому документу мінімальний поріг надбавки з 1% зросте до 5%, а максимальний – з 20% до 30%,– послалися у Прес-службі МОН на офіційний сайт міністерства.

education4

Як буде у реальності? Покаже час, адже істотний дефіцит бюджету сфери освіти може позначитися як на якості навчання, так і на зарплатному фонді. Участь громадськості на всіх етапах розгляду законів і реформ, можливо, не змінять все відразу, однак стимулюватимуть позитивні зміни! Кожен спроможен не залишатися байдужим до подій у державі!

Юлія Гутшабес

Автор записи

Залишити відповідь

+ 8 = 17