Автогаз чи бензин? От у чому питання! (ВІДЕО)

Водії України в паніці. Скраплений газ, на який «підсіло» багато автолюбителів, став різко підвищуватися в ціні. Чому?! Так, вся справа в його дефіциті, як вторить наш уряд. До такого повороту країна не була готова. Дійсно, адже це було несподівано. Як настання осені після спекотного літа. Так що спричинило такі наслідки? Давайте з’ясовувати!

Дешевизна пропан-бутану призвела до масового встановлення власниками автівок газо-болонного обладнання. І ось у нас сформувався абсолютно новий ринок моторного палива. З 2008 року цей ринок виріс у 2 рази. З 700 000 т споживаного газу на рік до 1,5 млн. т. То ж про які несподіванки може йти мова?

– По бензину і газу ми повністю залежимо від імпорту. Ми закриваємо власні заводи, бо держава не бажає їх підтримувати. У нас працює тільки один нафтопереробний завод в Кременчуці – «Укртатнафта». А, гпз (газопереробні заводи) всього 10. 4 ГПЗ Укргазвидобування, 3 – Укрнафти і 3 незалежних приватних виробника. У сукупності вони задовольняють 27% від загальної кількості споживаного газу. Інше привозиться з-за кордону. 70% від кількості імпортованого газу з Росії, 24% – Білорусі, 3-4% — завозять з інших країн, – розповідає журналістам газети «Кожен спроможен» аналітик UPECO Олександр Сіренко.

З багатьох причин газовий краник від країн-виробників став прикручуватись. Не останню роль у цьому процесі зіграли капремонти на заводах ВАТ «Мозирський НПЗ» та ВАТ «Нафтан»у Білорусі і Атирауського НПЗу Казахстані. А ще бабуся казала не зберігати всі яйця в одному кошику. Тобто повинна бути ціла низка країн, що постачають газ, а не декілька з великим відсотком надходження.

О, диво! Вперше за всю історію Незалежної України в кабміні нарешті відбулася нарада на тему скрапленого газу і підвищення цін на нього. Як кажуть, поки смажений півень не клюне. Прем’єр урочисто пригрозив пальчиком, мовляв ай-яй-яй, негоже збиратися з даної тематики. Всім терміново вжити заходів, щоб до 15 вересня ціни впали.

І, хто ж вжиматиме необхідних заходів?! В антимонопольному комітеті запевнили, що все прекрасно і вони не збираються нічого робити.

21557652_219871338545373_47467421424299654_n– Ми вживаємо лише тоді заходів, коли є порушення конкурентних умов на ринку. На сьогодні казати про ознаки корупційних дій або змови трошки передчасно, – розповідає кореспонденту газети, уповноважений Антимонопольного комітету України Валерій Іванович Полюхович.

Напевно, члени антимонопольного комітету перебувають в якійсь альтернативній реальності? Гаразд, а що ж скажуть у державній регуляторній службі?

–Ніяких документів з аналізу економічної ситуації не приходило, а значить, нічого робитися не буде, – заявляє прес-секретар регуляторної служби Ірина.

Ах, так… Бюрократія наше все!

Поки чинуші дивуються і досі не діють, ринок нафтотрейдерів регулює себе самостійно за законами ринкової економіки.

– Вже у вересні в Україну завезуть партію газу з Казахстану, Литви та Румунії. Дефіцит зникне і ситуація з цінами повинна стабілізуватися вже до кінця місяця, – обнадіює Олександр Сіренко.

Збіг?Саме до середини вересня прем’єр-міністр зажадав падіння цін. Падіння, яке і так само собоюмає статися. Протягом декількох років інтерес до нового палива продовжував зростати. Щоправда тільки у водіїв. Можновладців це питання зовсім не цікавило. Ну, хіба що у розрізі підвищення «акцизу» та інших перепон. І на цьому все.

Коли влада, нарешті, припинить вішати собі уявні ордени на груди і почне займатися своїми прямими обов’язками? Наприклад створить умови для розвитку інфраструктурних проектів для скрапленого газу. Щоб в Україні почали будуватися бази зберігання скрапленого газу. Адже ми не можемо накопичувати пропан бутан для підстраховки, у нас все йде з коліс. І нарешті вплинуть на захмарні тарифи залізничних перевезень, які відлякують потенційних постачальників.

Юлія Гутшабес

Автор записи

Залишити відповідь

7 + = 8